Trialogos 2017

TriaLogose mõttekojas heidetakse eeloleval nädalal, 24.-26. novembril pilk inimese poolt loodud tehiskeskkonna kujundimuutuste põhjustesse ja tagajärgedesse ning otsitakse kujundikeele ajas muutumatut ühisosa loodusest ja inimloomuse olemusest lähtuvalt. Ei taotleta uue või eelneva tauninimist, vaid pigem püütakse selgitada kujundite, proportsioonide ja rütmide objektiivset tähendust ja mõju.

TriaLogos tegevuse 20-aasta jooksul on ilmsiks tulnud paljud inimmõtte varjatud seaduspärasused. Ometi peab tunnistama ka tõsiasja, et küsimusele kus ja miks hakkavad ühel puhul inimese mõtted kalduma kurja, teisel puhul aga hea suunas, jääb ka meil vastamata. Seistes teadmatuse barjääri ees, ei taha me ometi deklareerida, et kuna me ei tea ega tunneta hea ja kurja algpõhjust, siis tunnistame need meie jaoks olematuks. Pigem vastupidi, kutsume astuma sammukese tagasi sealt, kus lõpeb meie tunnetus ja tõdema, et me elame heade ja halbade mõtete, needmise ja õnnistamise vahelises vaimses ruumis, kus valitsevad samuti nagu looduses ja inimloomuses paratamatud seaduspärasused ja “liiklusmärgid”, mille põhjal on võimalik eristada illusiooni tegelikkusest, head kavatsust kurjast ja ilusat inetust.
Toetudes eelmise trialogos-aasta teema “südametunnistus” saadud teadmistele julgeme väita, et inimese teod on need, mis leiavad kohtumõistmist tema enese südametunnistuses. Me teame, kui keerulised on inimese enesepetmise ja äratuntud tõega manipuleerimise seespidised mehhanismid. Seetõttu enne, kui inimese mõte ei ole teoks vormistunud (vene keeles termin “obrazovanie” tähendab kujustamist, õpitud tõe vormistamist ja samas ka haridust; harimatus on kujustamata teadmine), ei saa ta ise ega teisedki lõplikult otsustada tema meelehoiakute ja hingeseisundi üle. Tegudele eelneb ja neid saadab tavaliselt sümbolite, märkide ja kujundite keel, mille vahendusel ühte või teist mõtet ellu viiakse. Kujundikeel ongi TriaLogos 2017´ vaatlusteema. Ikonograafilised märksüsteemid meie argielu erinevatel tasanditel – meedias, mängudes, jm virtuaalses keskkonnas, erinevates rituaalides, tänavareklaamis, arhitektuuris ja ruumikujunduses jne., mis mõjutavad meie mõttemaailma ja alateadvust on universaalne keel, milles orienteerumine on abiks kõigile, kelle kätte on usaldatud keskkonna kujundamine kodust koolini, tänavast linnani, ajalehest interneti avarusteni. Neid inimesi näeme ka meie eeloleva projekti sihtgrupina. Sageli ei ole meil kerge mõista ühe või teise teksti või avalduse tagamõtet või konteksti, kuid märgid ja kujundid, mis teksti ilmestavad või esitlevad, võivad tihtipeale selgitada tekstikoostaja taotlusi paremini kui tekst ise. Märkide keele mõistmine pakub ühtlasi võimalust ennetada olukordi, millesse inimene mingil juhul ei tahaks sattuda. Püüame vastust leida ka küsimusele, millised märgid välistavad teieneteist ning milline võib olla märkide reaalne mõju meie hingeseisundile ja heaolule.
Ajakava ja teemad
Reede 24.11.2017
9:30 avasõna korraldustoimkonna poolt, tervitussõnavõtud
10:00-11:30 Mikk Sarv – “Ülevaade universaalsetest mõjumärkidest: Kaheksakand – kaheksanurkse tähe kujunemisest sündimise ja valguse märgist surma märgiks”
11:30-12:00 küsimused ja arutelu
12:00-12:45 Toivo Treima – “Märkide ja kujundite keel ja tähendus maailma militaarstruktuurides”.
13:00-14:45 lõunapaus
15:00-16:30 Dr.Phil. Stephan Maessen – liikumiste, žestide, atribuutika, kujundi- ja märgisümboolika kujunemine ja tähendused kristliku liturgia traditsioonilises ladina riituses: Loeng 1.
16:45-18:00 diskussioon ja kokkuvõtted

Laupäev 25.11.2017
9:45 kogunemine Vanalinna Hariduskolleegiumi gümnaasiumi auditooriumis
10:00 – 11:30 Dr.Phil. Stephan Maessen – “Liikumiste, žestide, atribuutika, kujundi- ja märgisümboolika kujunemine ning tähendused kristliku liturgia traditsioonilises ladina riituses: Loeng 2
12:00-13:30 Kunstiteadlane Anatoli Ljutjuk – loeng meistrikojas “Labora” (Laboratooriumi 22 vanalinnas): mängude ja mänguasjade kujundikeel põhitõdede kasvatuses.

Pühapäev 26.11.2017
Seminaripäev Vanalinna Hariduskolleegiumis
12:00-13:00 Wojciech Gołaski OP – “Dominiiklaste ordu sümboolika kujunemine ja seosed linnaruumiga”
13:00-14:30 Dr.Phil. Stephan Maessen – “Liikumiste, žestide, atribuutika, kujundi- ja märgisümboolika kujunemine ning tähendused kristliku liturgia traditsioonilises ladina riituses; mõju õhtumaade kultuuri ja hariduse kujunemisele”: Loeng 3
14:30-15:00 kokkuvõte ja diskussioon osalejatega.